California XXL otvírá okno do budoucnosti obytných vozidel

Praha, 28. srpna 2017 - California je nejoblíbenějším obytným automobilem všech dob.Transporter s výklopnou střechou se stal ikonou zcestovalých fanoušků kempování díky svému interiéru, promyšlenému až do posledního detailu, a absolutně nezaměnitelnému designu. Volkswagen Užitkové vozy nyní přenesl legendární koncept modelu California do třídy o číslo větších obytných vozidel a jeho zdokonalením vznikla studie California XXL. Jejím základem je nový Crafter, který patří v celosvětovém měřítku mezi nejmodernější všestranné lehké užitkové vozy díky své maximální bezpečnosti, komfortním jízdním vlastnostem, úsporným motorům a široké paletě asistenčních systémů.


Všestranně variabilní interiér s obytnou částí, prostorem pro spaní a koupelnou

Vývojový tým studie California XXL si vytkl za cíl optimalizovat v novém obytném automobilu rozdělení a využití vnitřního prostoru. Dosažení tohoto cíle umožnilo progresivní uspořádání s mimořádnou variabilitou a celou řadou inovativních dílčích řešení. Mezi ně patří výsuvná koupelna a zadní lůžko, jehož části lze během několika sekund odklopit, čímž se výrazně zvětší kuchyňský prostor, resp. vznikne sedací kout. Při pohledu shora lze obytný automobil rozčlenit na šest částí, které se v závislosti na využití vzájemně prolínají:

  • obytná a jídelní část

  • kuchyň s dřezem, plynovým vařičem a chladničkami

  • koupelna se sprchou, umyvadlem a WC

  • velký prostor pro spaní v zádi

  • alkovna pro dvě děti

  • integrovaný prostor pro řidiče a spolujezdce vpředu


Centrem obytného automobilu je kuchyň, koupelna a obytná a jídelní zóna. Protože je díky variabilnímu uspořádání přes den využíván i zadní prostor pro spaní jako prodloužená chodba před kuchyňskou linkou, může být toto centrum značně zvětšeno. Při nastupování velkými posuvnými dveřmi se vstoupí přímo do obytné a jídelní zóny. Praktická je speciální výsuvná schránka u vstupu, do níž lze okamžitě odložit znečištěné boty. Kuchyň a koupelna jsou vlevo od vstupních dveří, uprostřed studie California XXL. Stropní část je vybavena horními skříněmi a dvojitým dekoračním osvětlením (ve dvou úrovních). Horní skříňky nikdy nepřekážejí díky velkorysé vnitřní výšce obytného vozidla. Postaráno je rovněž o síťové propojení. V interiéru je celkem devět zásuvek s napětím 220 V a šest vstupů USB (tři v obytných zónách, tři na přístrojové desce) s funkcí nabíjení.

Top